Jak vybrat vozidlo na dovolenou

Jakub,

Každý, kdo měl příležitost cestovat s obytným vozem po Evropě, velmi dobře ví, jak různorodá mohou být obytná vozidla. Velikost, hmotnost, výbava nebo počet míst semůže u každého typu a výrobce různit. Co tedy vzít v úvahu při výběru karavanu a jaký karavan zvolit? Zde představujeme ty nejdůležitější informace, které vám usnadní výběr auta pro vaše individuální potřeby. Při psaní tohoto článku jsme mysleli především na méně zkušené cestovatele, kteří s karavanem teprve začínají a na ty, kteří uvažují o koupi vlastního obytného automobilu. Při výběru vám může pomoci i stručný průvodce typy obytných vozů.

Přípustná celková hmotnost

Drtivá většina obytných automobilů dostupných v půjčovnách jsou vozidla s celkovouhmotností vozidla do 3,5 tuny. Je to především proto, že k řízení takového vozidla stačí řidičský průkaz skupiny B. V praxi nesmí celková hmotnost takového vozu, včetně všech osob, zavazadel, veškerého vybavení, paliva, vody a všeho v něm, překročit uvedenou hmotnost 3,5t.

V některých půjčovnách v zahraničí jsou k dispozici také vozy s celkovou hmotností nad 3,5 tuny. V tomto případě je vyžadován řidičský průkaz skupiny C1 (pro vozidla s GVM do 7,5 tuny) nebo C (pro vozidla s GVM nad 7,5 tuny). V některých západoevropských zemích dostávali lidé, kteří složili řidičskou zkoušku před 1. lednem 1997, řidičský průkaz kategorie C1 automaticky. V Německu, Norsku nebo Velké Británii se tak můžete běžně setkat s velkými obytnými vozy s GVM v rozmezí od 3,5 do 7,5 tuny.

Kapacita

Nosnost obytného vozidla se vypočítá jako rozdíl mezi přípustnou celkovou hmotností a pohotovostní hmotností vozidla. Pohotovostní hmotnost vozidla je v souladu s ustanoveními zákona o silničním provozu a evropské směrnice 95/48 / ES definována jako hmotnost vozidla s běžným vybavením, palivem, oleji, mazivy a kapalinami ve jmenovitých množstvích včetně váhy řidiče (předpokládá se 75 kg). Nejčastěji se doložnost u obytných automobilů s celkovou hmotností do 3,5 tun pohybuje od 400 do 500 kg, bez ohledu na to, zda je obytný vůz pro 2 nebo 6 osob.

Upozorňujeme, že je nutné zkontrolovat doložnost v osvědčení o registraci a nejlépe požádat půjčovnu o zvážení vozidla připraveného na cestu. Stává se, že nosnost deklarovaná výrobcem a nosnost uvedená ve schvalovacích dokumentech se týká základního modelu s minimálním vybavením. Může se stát, že se vněkterých půjčovnách setkáte snadhodnoceným limitem váhy, který zvyšuje atraktivitu vozu. Důsledkem překročení přípustné celkové hmotnosti není pouze pokuta, ale vůz se dále nesmí pohybovat na vozovce a v případě většiny pojistných smluv můžete přijít ochranu před kolizí.

Počet míst na spaní (a cestování)

Nejčastěji jsou karavany navrženy tak, abyste mohli cestovat ve dvou až šesti lidech. Pouze několik společností nabízí sedmimístné karavany. Při výběru obytného vozu nezapomeňte zkontrolovat, kolik míst je vybaveno bezpečnostními pásy a kolik je vautě místna spaní. Poměrně často se stává, že vautě mohou cestovat čtyři lidé, ale postele jsou pouze pro dvě nebo tři osoby. V tomto případě výrobce předpokládá, že auto budou používat hlavnědvě osoby a další dva budou přes noc zůstávat v rozloženém stanu, kempu nebo v bungalovu.

Někdy situace přesně opačná, vkaravanu najdete více míst na spaní, než je míst s bezpečnostními pásy. V tomto případě má karavan poskytnout ubytování lidem, kteří s vámi cestují v osobním automobilu. S omezeným zatíženímby bylo v šesti nebo sedmi lidech obtížné vejít se do limitu celkové hmotnosti 3,5 tuny.

Vybavení obytných automobilů

Obytná část

V závislosti na velikosti a cílové skupině vozidel nabízejí výrobci obytných automobilů nejrůznější řešení interiérového designu. To platí jak pro uspořádání nábytku, tak pro vybavení. V obytných automobilech můžeme například najít různé typy a velikosti chladniček, od malých absorpčních po velké kompresorové se samostatným mrazicím prostorem. Prakticky všechny chladničky lze provozovat na elektřinu 230V nebo 12V a některé také na plyn z lahve (absorpční chladničky). Moderní kompresorové chladiče jsou velmi tiché a spotřebovávají málo elektřiny. Jsou také efektivnější a v praxi fungují lépe, zejména v horkých dnech.

Totéž platí pro plynový sporák, některé mají dva nebo dokonce tři hořáky (někdy je jeden elektrický, topný nebo indukční). Ty nejjednodušší vyžadují použití plynového zapalovače, ty lepší mají piezoelektrický zapalovač.

Ve velkých obytných automobilech najdeme také mikrovlnnou troubu, klasickou troubu a někdy dokonce i myčku. Koupelna v obytných automobilech je obvykle relativně malá, ale mnoho výrobců používá řadu inovativních technických řešení, takže omezený prostor významně neovlivňuje komfort používání. Sprchový kout integrovaný do toalety, posuvné nebo skládací sprchové kryty a sklopné umyvadlo jsou jen některými z těchto řešení.Důležitým prvkem vybavení je vobytném voze pohodlná postel, což je pro výrobce často skutečnou výzvou.

Při výběru automobilu v půjčovně stojí za to věnovat pozornost zařízení, jako je topení, vodní čerpadlo nebo osvětlení. Automatická regulace teploty uvnitř vozidla (včetně spouštění plynového topení, když teplota klesne pod nastavenou hodnotu), automatický kotel nebo přesné ukazatele hladiny vody a úrovně vybití baterie v levnějších obytných automobilech spíše nenajdete.

Moderní elektrické systémy jsou vybaveny síťovými nabíječkami přizpůsobenými k nabíjení lithium-iontových baterií. Tento typ baterie vám díky svým vlastnostem umožňuje více energie ukládat a lépe ji využívat. Při stejné kapacitě, např. 120 Ah, vydrží nabitá zařízení déle než v případě gelových baterií. Je to proto, že napětí elektrody v lithiových baterií neklesá tak rychle a může být vybito téměř na nulu. Není divu, že i přes vysoké ceny lze tyto typy najít stále častěji.

Téměř běžně se kromě elektrického systému v současné době používají fotovoltaické panely, obvykle o výkonu 100 až 250 wattů, a před několika lety v obytných automobilech začaly instalovat také USB zásuvky, které fungují jako nabíječky pro telefony a další přenosná zařízení.

Výbava

Vzhledem ke svým rozměrům a hmotnosti není řízení obytného vozu na rozdíl od běžného auta snadné. Správné vybavení vozidla však může řízení výrazně usnadnit.

Tempomat je mimořádně užitečné zařízení, které je užitečné nejen na dálnici. Za zmínku stojí také automatická klimatizace. Méně často jsou obytné vozy vybaveny systémy, které zlepšují trakci a usnadňují sjezd ze svahů. Ty jsou velmi užitečné například v travnatých kempech, zejména během a po dešti, nebo v horách, protože usnadňují brzdění motorem a výrazně snižují riziko přehřátí brzd.

Kromě výše zmíněné výbavy se vždy hodí také sady handsfree BlueTooth, rádio s dalšími reproduktory v obývacím prostoru, parkovací senzory vpředu a vzadu a LED denní svícení.

Obytný automobil pro dva

Mnoho lidí má zájem o koupi nebo pronájem obytného vozu pro dvě osoby. Tyto obytné vozy jsou v zemích jako Německo, Francie, Švédsko a Norsko nejoblíbenější pro důchodce. V těchto zemích prarodiče zřídka pomáhají rodičům vychovávat jejich děti, takže brát jejich vnoučata na dovolenou tam není běžnou praxí.

Jak se ukázalo, malé i velmi velké karavany mohou být navrženy pouze pro dvě osoby. Téměř všichni evropští výrobci nabízejí obytné vozy pro dvě osoby v každé ze svých tříd – od mini karavanů až po největší superluxusní vozidla postavená na autobusech nebo nákladních automobilech. Obytné vozy jsou jedním znejzajímavějších typů dopravního prostředku pro lidi, kteří plánují cestovat pouze ve dvojici. Poskytují uvnitř dostatek místa a zajišťují vysoký komfort cestování.

Další články