Co byste měli vědět o cestování obytňákem?

Filip,

Cestování v obytném automobilu přitahuje stále více fanoušků a výrobci obytných automobilů zaznamenávají rok od roku nové rekordy prodeje. Cestování v obytném voze nabízí svobodu rozhodovat se až v daný okamžik a příležitosti vidět místa, která jste vůbec neplánovali navštívit. Jak tedy cestovat s karavanem, co stojí za to vědět a jakým chybám byste se měli vyvarovat, aby vás tento způsob cestování neodradil hned na začátku?

Cestování v karavanu může být velmi příjemným způsobem, jak poznávat památky a jak si užít dovolenou, pokud jste však na takový výlet dobře připraveni. Zde uvádíme nejčastější chyby začátečníků, kterých byste se měli vyvarovat, abyste se nenechali odradit hned na začátku a nepřipravili se tak o fantastické zážitky s karavanem.

1. Příliš mnoho kilometrů

Překonání příliš dlouhých úseků trasy na jeden zátah je jednou z nejčastějších chyb cestovatelů, kteří právě začínají s dobrodružstvím v karavanu. Je pochopitelné, že většina z nás se chce dostat co nejdříve do cíle. Je však třeba si uvědomit, že i samotná cesta může být zajímavá a můžeme ji využít pro návštěvu zajímavých míst.

Mnoho začátečníku je překvapeno, jak dlouho trvá připravit obytný vůz na cestu, kvůli čemuž snadno naberou zpoždění hned na začátku celé cesty. Zabalení všech potřebných věcí a uložení do skříněk často vypadá spíš jako stěhování než jen zabalení na dovolenou. Bohužel to často trvá mnohem déle, než bychom si přáli. Místo toho, abychom vyrazili brzy odpoledne, jsme obvykle připraveni na cestu až večer.

Navrhujeme proto našim klientům, aby se po vyzvednutí karavanu zabalili beze spěchu a vyrazili až ráno. Samozřejmě se stává, že kvůli krátké dovolené není tento typ postupu nejoblíbenější a někdy prostě musíme odjet už večer ten samý den. V těchto případech vám doporučujeme najít si předem místo, kde můžete zůstat přes noc, a to ne déle než dvě nebo tři hodiny jízdy od domova. Totéž platí pro cestování v průběhu naší dovolené. Stojí za to připomenout, že strávit každý den několik hodin na silnici vás i posádku dříve či později začne nudit. Snažte se proto nepřekonávat vzdálenosti delší než 300 km denně tak, abyste většinu času strávili prohlídkou památek a odpočinkem nikoli řízením.

2. Řízení v noci

Řízení karavanu vyžaduje větší soustředění od řidiče než v případě osobního automobilu. Kromě toho některé typy obytných vozů, zejména ty, které mají postele ve výklenku, jsou mnohem pomalejší než běžná auta. Z těchto dvou důvodů může být noční řízení motorového vozidla velmi únavné. Lepší je proto vyhýbat se cestování za tmy. Našim klientům tak doporučujeme naplánovat si cestu tak, aby v noci vůbec neřídili.

Dalším problémem může být to, že většina parkovacích míst pro obytná vozidla je v noci uzavřena. Obvykle nevstupujeme do kempů po 21:00 a často jsou přes noc uzavřena i některá parkoviště pro obytné automobily. Pokud už jsme příliš unavení, často je jediným východiskem zastavit na parkovišti na dálnici mezi kamiony, což není ani příjemné, ani zvlášť bezpečné. Celkově je proto mnohem lepší odjet brzy ráno a do cíle přijet už odpoledne.

3. Pozdní příjezd do cíle

V létě, kdy v Evropě cestuje velké množství lidí v obytných automobilech, je kapacita kempů a parkovišť rychle vyčerpána. Šance na to, abyste zaparkovali na místě, které jste si vybrali, však zvýšíte, když se vám podaří dostat se na místo relativně brzy. Příjezd do kempu je tak ideální kolem 14:00, nejpozději do 15:00. Dokonce i na těch nejatraktivnějších turistických místech budete mít velmi dobrou šanci, že bez problémů najdete vhodné místo pro váš obytný vůz.

Příjezd pozdě odpoledne nebo večer může bohužel znamenat, že všechna místa budou již obsazena a vy budete nuceni hledat nějakou alternativu. Po celém dni na cestě, kdy jste unavení a hladoví, může být tato situace velmi nepříjemná.

4. Příliš urputně ​​se držíte svého plánu

Další zcela běžnou chybou je zuby nehty se držet předem připraveného plánu. Jízda karavanem je typ cestování, který je spojován se svobodou a možností měnit plány třeba i na poslední chvíli. Úprava plánu nejčastěji souvisí se špatnou předpovědí počasí, s faktem, že se vám nebude zamlouvat místo, kam jsme přijeli, nebo se skutečností, že jste v této oblasti našli něco ještě zajímavějšího.

Lehce může nastat situace, kdy jste dojeli na naplánované místo na pobřeží ať už v Polsku nebo v Chorvatsku bez ohledu na aktuální situaci. Mohlo se tak stát, že ve vašem kempu prší, zatímco o 200 km dál svítí slunce a teploty dosahují 30 stupňů. Jindy na vás zase zbylo místo hned vedle plotu poblíž velmi frekventované silnice. Ani v jednom případě jste nezměnili místo a výsledkem je, že se vrátíte ze své dovolené zklamaní a na další výlet obytným automobilem se už znovu nepustíte.

Další články